Ветеринарія

ветеринарія кроликівЯк уберегти тварин від хвороби, як лікувати чистопородних кролів м'ясних порід, яких заходів вжити для забезпечення безпеки всього поголів'я? Це найважливіші питання, відповіді на які повинен знати кожен кролівник. Правда, сьогодні навіть на просторах Інтернету важко знайти необхідну інформацію про ветеринарію  в кролівницьких господарствах. І тим цінніший досвід фахівців ТОВ «Племінне СП Еліт Кроль», яким ми хочемо поділитися з кролівниками.

Ми вчилися на своїх власних помилках. Ми несли збитки, але в результаті ми зробили найважливіші висновки: отримали необхідні знання для розвитку компанії і сьогодні вирощуємо кроликів виключно богатирського здоров'я! За чотири роки наше господарство зросло з 5 до 12 000 тварин. Ваші кролі (рос. мовою кролики), при виконанні декількох правил, також прекрасно будуть себе почувати і принесуть відчутний прибуток.

Зверніть увагу, запам'ятайте і виконуйте:
1. Рівень санітарної безпеки кроликівзалежить в першу чергу від поголів'я, яке Ви купуєте. Поліпшення цього рівня і є Ваша постійна задача.
2. Вакцинація тварин проводиться в обов'язковому порядку. У нашому господарстві вакцинація кроликів проводиться від геморогіческой хвороби і міксоматозу. Бівалентної вакциною іноді теж користуємося.
3. Хвора тварина підлягає вибракуванню. Навіть якщо Ви можете вилікувати пацієнта, він не повинен знаходитися в основному батьківському стаді, щоб не бути переносником хвороби.

Взагалі ветеринарія для кроликів - це дуже дорого. Краще попереджати хвороби, ніж їх лікувати. Якщо мова йде про одного домашнього улюбленця, звертайтеся до ветеринарів. Благо хороших практикуючих ветеринарів у ветеринарних клініках багато. Інша справа, якщо Ви займаєтеся кролівництвом: все-таки бізнесом, як не як. Слабка тварина не може привести сильне потомство. Тільки залишаючи на плем'я кращих особин, ми можемо з часом сформувати поголів'я з високим імунітетом. Тільки тоді продаж м'яса кроля (рос. мовою продажа мяса кролика)  стане для Вас ще більш вигідним бізнесом.

4. Постійний контроль - ще одне «золоте правило». У нас на фермі проходить щоденний огляд кроликів.
Огляд на маточнику. Приміщення, іменоване «маточник» - це реальний пологовий будинок. Тому всіх хворих з пологового будинку прибирають і ізолюють. Кролівник, який працює з маточним поголів'ям, ретельно оглядає самку під час спарювання і приймає рішення, осіменяти її, чи ні.
Варіант А. Тварина при огляді абсолютно здорово. Зуби нормальні. На тілі кролика немає пошкоджень, немає маститу. При підозрі на мастит - «Крем емульсія ДЕ», «Фітосепт». Немає явного пододерматиту, при незначному - «Чемі Спрей». Гнізда з подсосним молодняком - кроленята нагодовані й укриті.
Варіант Б. При будь-яких проявах хвороби або підозрі на хворобу тварина вибраковується або відразу в цей же день, або даємо самці догодувати приплід, при досягненні молодняком віку 28 днів. У виняткових випадках - вибракування разом з приплодом. Також має велике значення стан самих кроленят, вони є індикатором здоров'я самки і корму, яким Ви годуєте лактуючих самок.

Огляд на відгодівлі. Поголовний огляд проводиться щотижня - у понеділок і четверг. Проводиться вибракування або ізоляція в карантин усіх хворих та підозрілих за станом здоров'я тварин.
З карантину тварини в основне стадо не повертаються - тільки потім на забій, на м'ясо кроля (рос. мовою мясо кролика), але ні в якому разі не на розведення.
Більше ми намагаємося нічим не лікувати. Якщо падіж більше норми, то ми вже не біжимо купувати новомодні ветеринарні препарати, а шукаємо проблему в іншому:

  • водопостачання: чи є вільний доступ до води, чи чиста питна вода?
    чи свіжий корм: складові повинні бути якісними, а не «подешевше»;
    вологість повітря повинна бути в межах норми;
    температура: влітку максимум +25, взимку - мінімум +14 градусів за Цельсієм;
    ніяких стресів для тварин - різких звуків, шумів і т.д.

ветеринарія кроликів київ4. Створіть правильний мікроклімат. На запитання «чим лікувати кролика» зазвичай правильна відповідь: а ви кроля годувати не пробували? Тварині необхідний збалансований корм, чиста вода, поїлки для кролів (рос. мовою поилки для кроликов) (також повинні бути впорядку) правильна чиста клітка (у нас відмінні клітки власного виробництва) та виконання інших умов, що створюють в цілому мікроклімат утримання поголів'я. Тільки в цьому випадку буде результат - максимальний приріст ваги, стабільний приплід, плановану кількість кроленят на відсадків з одного маточного кролеместа, максимальний дохід.
Хороша ветеринарія полягає в тому, щоб створити умови, при яких повністю розкриється генетичний потенціал кроликів: тільки виражатися це повинно не в боротьбі за існування, а в максимальному прирості живої ваги відгодівельного молодняку. Не сподівайтеся на ліки тому, що заліковані хвороби знову себе проявлять при навантаженні на тварину: наприклад при лактації або зміну пір року, температурних перепадах, зміні корму, стресі та інше.
І ще один важливий момент. Тримайте достатню кількість ремонтного молодняку, щоб постійно оновлювати маточне поголів'я.

5. Антибіотики застосовувати немає сенсу. Коли кролик серйозно захворів, здається, що антибіотики - єдиний вихід. Однак у племінному кролівництві ми не бачимо жодного сенсу їх застосовувати. Пояснення тому - досить просте. Уявіть ситуацію: у Вас (не дай Бог, звичайно!) Збільшився падіж, і Ви застосували антибіотик - він допоміг. Однак через два тижні - та ж проблема, але цей антибіотик вже не допомагає. Ви купуєте другий, третій і тільки гасите пожежу, не борючись насправді з причиною захворювання. І потім, як визначити причину? З яким із патогенних мікроорганізмів боротися, якщо дуже дорогі лабораторні аналізи показали їх багато і різних? Перевірка кролика на чутливість до антибіотиків, начебто, має допомагати, а допомагає не завжди. І що тоді? Мікрофлору кролику знищили, нирки та печінку посадили, гроші витратили, але причину падежу не усунули.
Причини ж масового падежу зазвичай дуже прості: трошки місцями цвіле сіно, зерно не дуже якісне або вода не питна. Не слід забувати про небувало «високий рівень» агротехнології в Україні: чого тільки не ллють і не сиплють на поля для підвищення врожаю! І вся ця хімія вбирається в землю, в рослини, і може бути кормом у Вашого кроля. Тому ми купуємо тільки якісне зерно у знайомих фермерів, які не витрачаються на хімію. При цьому обов'язково проводяться аналізи всієї вхідної сировини на наше комбікормове виробництво.
Ще в нашій аптечці - йод, Катозал, різні дезінфікуючі засоби. Радимо і Вам їх придбати.

6. Кокцидіостатики не застосовуємо, але на складі тримаємо. Ці лікарські речовини тримаємо, що називається, на всякий випадок - як оперативну міру. В основному кокцидіоз пробиває влітку.

7. Багато проблем вирішує система «Пусто - Зайнято». Мова йде про правильну дезінфекцю і прибирання в крільчатниках. Суть системи «Пусто-Зайнято» зводиться до того, що потрібно іноді ненадовго звільняти крільчатник від навантаження тварин. Тобто відсадити кроликів з приміщення, з клітин, і провести там один раз в три місяці генеральне прибирання: миття, чищення, дезінфекцію. І потім знову відсадити тварин в чисте приміщення і чисті клітки для кролів (рос. мовою клетки для кроликов) де вони будуть себе почувати набагато комфортніше.
Ніколи не проводьте дезінфекцію серед тварин - тільки в порожньому крільчатнику, при цьому концентрація дезінфікуючих засобів максимально можлива, згідно інструкції. У нашому господарстві дезінфектанти застосовуються різні, але одним і тим же більше трьох місяців поспіль не користуємося.
Фахівці ТОВ «Племінне СП Еліт Кроль» працюють над поліпшенням маточного поголів'я кроликів. У нас часто відбуваються цікаві діалоги з покупцями нашого поголів'я, кролівниками, з питань ветеринарії в тому числі. Нам не байдуже, як веде себе наше поголів'я у покупця. Тому ми завжди раді підтримати професійною порадою всіх кролівників, з якими спільно працюємо над нашою спільною справою!
З повагою, Костянтин Чепіга