Пастереллез в кролятниках закритого типу

Пастереллез є поширеним захворюванням в кролівництві. Є господарства в яких п. постійне захворювання, а є господарства в яких п. проявляє себе час від часу. Якщо у кролика є нежить, то в нього є п., а саме - запалення, яке приводить до нагноєння. Але може бути, що у кролика хворого на п. немає зовнішніх проявів хвороби. Маточне поголів’я з нежиттю не повинно бути присутнім на фермі.

Якщо це поголів’я для забою на м'ясо, то його потрібно ізолювати. Захворювання викликає бактерія Pasteurella multocida, яка може бути непатогенна, мало патогенна, патогенна. Мікроб присутній на сосках грудних залоз, дихальних шляхах, на кожному покриві, статевих органах.

Пастреллез у кролів

Пастерелла мало життєздатна у зовнішньому середовищі, тому часті зовнішні дезінфекції не вирішують проблеми, тому що п. передається від носія до здорового кролика під час зовнішнього контакту. Розводять патогенну пастереллу кролівники в механізованих крільчатниках закритого типу, завдяки:

  • незграбній вентиляції,
  • двоповерховим маточним кліткам
  • нерозумного користування антибіотиками
  • відсутністю технології роботи з ремонтним поголів’ям
  • невмінням працювати з гніздами
  • завдяки персоналу ферми.

В результаті прояви пастерелльозу: смертність кроликів у віці 50-55 днів без клінічних проявів, висока смертність при народжуванні, кривошия, завдяки пастереллі в середньому вусі, абсцес на шиї під горлом, на лапах, на спині, в носовій пазусі, плеврит, пневмонія, легеневий абсцес, абсцес на печінці, абсцес на селезінці, абсцеси грудних залоз.

При бажанні провести лабораторні аналізи слід знати, що: пастерелла нестійка, погано росте в культурі, висівається на протязі 4-х діб.

Профілактика пастерелльозу

1. Правильне планування приміщення.

2. Правильне функціонування вентиляції, відсутність пилу, надмірної вологості повітря.3. Правильний температурний режим, від +18 до +24 в залежності від пори року, з мінімальним добовим перепадом температур.

4. Навчити працівників і переконати Їх працювати згідно технологічної карти.

5. Постійний контроль поголів’я, ізолювати тварин з нежиттю, маститами, абсцесами, при прощупуванні матки, вона не повинна бути деформована та ущільнена.

6. Вакцинація – інколи, при бажанні, тільки аутовакцинами. По лікуванню антибіотиками потрібно звертатися до ветлікарів, з досвідом роботи на кролефермах, які успішні в плані боротьби з п.

Антибіотики використовуються з кормом, з питною водою, ін’єкції, комплексна терапія. Ми не використовуємо антибіотики на маточному поголів’ї, краще вибраковувати підозрілих, може й не хворих тварин, чим лікувати хворих.

Наш висновок: здорове маточне ремонтне племінне поголів’я, адаптоване до розведення в Україні, яке не є носієм патогенної пастерелли, та належні умови утримання кролів.